تاریخ: ۱۳۹۱/۲/۲۷
علاقه به گل نشانه سلامت روحی و پرورش آن موجب انرژی و نشاط در زندگی
گل ها و گیاهان زینتی نشانه های لطافت و ظرافت خالق هستی می باشند. گیاهان فرشته های زیبا در روی زمین هستند. همانطور که بزرگ اندیشان فرمودند: هرکس شاخه درختی را بشکند مثل این است که بال فرشته ای را شکسته است.
فرهنگ گل و گل پروری دارای ریشه کهن در میان ایرانیان است (فرش های با نقش گل، وجود دسته گل در آثار تخت جمشید و غیره) در واقع ایرانیان شاید از اولین اقوامی بودند که به تأثیر مثبت گل در سلامتی و روابط سالم پی بردند و هم اکنون افراد سایر ملل از جمله اروپا، آمریکا، ژاپن، آلمان به خوبی از این یافته اجتماعی در زندگی خود بهره برده اند، تا جائی که در صدد برآمدند تا با تحقیقات اخیر خود اثر مثبت وجود گل وگیاه را در سلامت نه تنها روحی بلکه جسمی نیز به اثبات برسانند.

در تحقیقی روی 90 بیمار جراحی شده توسط دو نفر محقق دانشگاه ایالتی کنزاس در امریکا نشان داد، وجود گلها و گیاهان زینتی در اتاق بیماران سرعت بهبودی بیماران را پس از عمل جراحی تسریع نمود اند و باعث شد تا کمتر از داروهای تسکین دهنده درد، استفاده کنند. در مجموع، درد و اضطراب و خستگی کمتری داشتند و رضایت بیشتری از اتاق استراحت خود ابراز نمودند.

نتایج پژوهش پژوهشگران رفتار شناسی دانشگاه راتجرز در نیروجرسی آمریکا نشان داد ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن، راهی ساده اما مهم جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی است.

تماشا کردن گل موجب متعادل شدن روحیه افراد و عاملی جهت تاثیر عصبی مثبت در مغز انسان می شود. روحیه شخص تغییر نموده و شاد می گردد.

گلها و گیاهان باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و آرامش، احساس شادی، رضایت و صمیمت در افرادمی شوند.