همه چیز درباره گل میخک گلگونه | flowerbook

برداشت به گونه ای باید انجام شود که در ارقام استاندارد ۲ –۳ گره روی گیاه باقی بماند. کاهش مصرف نیتروژن آمونیومی و استفاده از کود نیتراته به جای آن و نیز به کار بردن مقدار کافی بُر باعث کاهش این مشکل می شود. راه حل دیگر این است که دور هر کاسه گل به وسیله نوار پلاستیکی بسته شود. درخت میخک بومی جزایر اندوزی و اقیانوسیه است و به علت زیبایی خاصی که دارد امروزه در بشتر نقاط دنیا به عنوان درخت زینتی پرورش داده می شود. میخک درختی است کوچک و مخروطی شکل که برگهای آنها هیچ وقت زرد نمی شود و در تمام طول سال سبز است.

خواص دارویی میخک

از نظر ظاهری گل میخک به دو فرم استاندارد و مینیاتور آراسته می‌شود. در گونه استانداردش جوانه های گل زیر گل انتهایی را حذف می کنند تا فقط یک گل درشت باقی بماند. درگونه ‌آرایش مینیاتوری جوانه انتهایی را می‌برند تا جوانه های روی ساقه بزرگ حفظ شود و تعداد زیادی گل دیده شوند و زیبایی آن دو چندان شود. کسانی که میخک را کشت می‌کنند این گل را اینگونه معرفی می‌کنند که گل میخک گیاهی مقاوم و منشعب است. آن‌ها می‌گویند این گل را می‌توان در گلخانه پرورش داد.

با در نظر گرفتن محبوبیت بسیار زیاد این گیاه و همچنین افزایش موارد استفاده از آن، بسیار شاهد تکثیر و بهره برداری از آن خواهیم بود. لذا امر هرس کردن این گیاهان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. لازم به ذکر است که دمای 10 درجه‌ی سانتی‌گراد نیز دمای مناسبی برای این گیاه به شمار می‌رود. که با استفاده از کود مناسب می‌توان در رفع و از بین بردن آن‌ها، تاثیر گذار بود. اغلب کمبود بسیاری از مواد مغذی در خاک برای این گیاه، مشکلات قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. این نوع از گل‌ها به نوعی نسبت به گیاهان دیگر، به کود دهی بیشتری نیاز خواهند داشت.

آن را می توان در خارج از منزل و در هر جایی که با پوشش خاصی محافظت شده باشد ، پرورش داد . زیرا اکثرا از این گل در گل آرایی ماشین عروس ، دسته گل و … استفاده می کنند . واریته های استفاده شده در گل شاخه بریده معمولا گونه های دائمی و چند ساله هستند . این گل زیبا معمولا در در اواخر بهار تا انتها پاییز گل می دهند . از خواص گل میخک برای لاغری چه می دانید؟ آیا می دانید میخک یکی از ادویه های لاغر کننده است؟ همانطور که تا به اینجا متوجه شدید، میخک خواص بسیار زیادی برای بدن دارد. یکی از بهترین خواص گل میخک برای بدن، کمک به لاغری است.

هزینه چندانی نداشته باشد، اما زمان و هزینه هایی که صرف جوانه زدن آن بذر می شود بیشتر قابل توجه است. به این ترتیب توصیه می کنیم که از ابتدا بذر مرغوب تهیه کنید.حتما می پرسید، چگونه؟ بررسی ظاهری بذرها امکان تشخیص نوع مرغوب آن ها را به شما می دهد. به عنوان مثال بذرهای مرغوب رنگ، درصد رطوبت و درخشندگی عالی دارند. به طور کلی توصیه می کنیم که بذرهای خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید؛ در این صورت از کیفیت آن ها مطمئن خواهید بود. و در آخر گیاهینه میخک درشت ، میخک ریز و چوب میخک را به صورت عمده در کارتن های یک کیلویی تا کارتن های 10 کیلویی برای فروش به مصرف کنندگان و فروشندگان عرضه می کند.

بذر گل میخک زرد صد پر معطر( گل درشت)

باید توجه داشته باشید که میخک گیاهی گرم است و نباید در خوردن آن زیاد روی کرد. چراکه مصرف بیش‌ازحد آن به‌خصوص در افراد گرم‌مزاج بر روی کلیه و روده‌ها اثرات منفی خواهد گذاشت. ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم. به طور کلی مناسب ترین دما برای گل میخک 18 تا 22 درجه است. جهت قلمه زنی میخک ها باید از بزرگترین و مقاوم ترین گل موجود استفاده کنید. برای بریدن شاخه گل مورد نظر برای قلمه زدن نباید از قیچی و یا شی تیز استفاده کنید و مهم است که با دست جدا شود.

گرچه به عنوان گل حاشیه ای و گل گلدانی و نیز در باغ صخره ای هم مورد استفاده قرار می گیرد.از نظر تیپ گل آذین، میخک به دو فرم استاندارد و اسپری یا مینیاتور دیده می شود. در تیپ استاندارد، جوانه های گل زیر گل انتهایی را حذف می کنند تا فقط یک گل درشت به دست آید. بعد از رعایت نکات بالا ، جوانه های گل میخک را در فضایی باز اما مسقف قرار دهید .

http://agriculture-na.ir

تجزیه واریانس داده‌ها نشان داد که اثر تیمارها بر کلیه صفات اندازه‌گیری شده معنی‌دار بود. بیشترین مقدار کلروفیل کل (39/11 میلی گرم در گرم وزن تر) در گل­های شاخه­بریده تیمارشده با 2 میلی­لیتر اکالیپتوس به دست آمد. تیمار 2 میلی­لیتر مورد باعث افزایش جذب مجله خبری کتاب گل آب، کاروتنویید، پروتئین و فعالیت آنزیم سوپر اکسید دیسموتاز گردید. بیشترین کلنی باکتری در محلول گلجا (33/98) و انتهای ساقه (00/162) در گل­های شاخه­بریده شاهد شمارش شد. تیمار 10 میلی­لیتر مورد برای افزایش عمر گلجایی گل شاخه­بریده میخک توصیه نمی­شود.

  • 2)قلمه های سالم از تولیدکنندگان شناخته شده خریداری شده و در محل مورد نظر کاشته می شوند.
  • پتاسیم پایین موجب کاهش رشد، عملکرد، طول ساقه و عمر بعد از برداشت محصول خواهد شد.
  • برای تهیه قلمه بهتر است از چاقوی باغبانی یا هر وسیله تیز دیگر استفاده نشود، چون سبب انتقال و انتشار بیماری ها می شود.
  • بنابراین در مصرف میخک به موارد منع مصرف آن توجه کنید.

به نظر کارشناسان ، اولئانولیک موجود در میخک دارای خواص ضد تومور است. در مقایسه با سایر گل های بریده شده میخک ها به مدت طولانی‌تری قابل انبار کردن هستند. انبارداری خشک در دمای پایین یک روش معمول در نگهداری گل میخک است .

روغن میخک برای درمان جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید، زخم و پوسته شدن که از علائم آکنه است نیز مفید است. میخک در قدیم محصول تجاری مهمی بوده و از آن زمان تاکنون در آسیای مرکزی، هند و پاکستان ادویه غالب اکثر غذاها است. عطر خوش میخک برای بوی بد دهان مفید است و همین موضوع آن را برای استفاده در غذاها مفید کرده است. اوتاکنون در صدها ساعت کارگاه و سمینار آموزشی ،به بیش از هزاران نفر آموخته است که چگونه گل آرایی کنند و چطور از این راه تولید ثروت کنند.

توسط گلستان

گلستان عبدی