وجود ۷۰ هکتار باغ درختچه زینتی بید قرمز در محلات – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

زارعی ادامه داد: ایران رتبه ۱۰۷ صادرات گل و گیاهان زینتی را در جهان به خود اختصاص داده و روسیه، عراق، کشورهای اوراسیا، ارمنستان و تاجیکستان از جمله عمده کشورهای مقصد صادرات این محصولات از کشور است.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5669210/%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%DB%B7%DB%B0-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA%DA%86%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%AF-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%84%D8%A7%D8%AA

وی تأکید کرد: بالا بودن مخارج تولید به‌دلیل کوچک بودن واحدهای تولیدی استان مرکزی، نوسانات ارزی و وجود مشکلات بانکی از جمله مهمترین مشکلات فعالان بخش گلخانه‌ای استان مرکزی است. همچنین وجود مشکلات بانکی موجب شده صادر کنندگان این محصولات نتوانند برای فروش محصولات خود نسبت به بازکردن اعتبارنامه (ال سی) اقدام کنند.

زارعی بیان کرد: ایران در زمینه تولید گل و گیاهان زینتی رتبه پانزدهم را در سطح جهان و پنجم را در آسیا به خود اختصاص داده و بعضی گل‌ها از جمله گونه پامچال و بعضی ارقام پیازی تنها در این کشور تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر زارعی اظهار کرد: با شروع برداشت درختچه بید قرمز اولین محموله صادراتی سفارشی این محصول برای کشورهای ژاپن و چین ارسال شد.

زارعی عنوان کرد: این استان در زمینه تولید گل‌های فصلی و نشا مقام اول، گل شاخه بریده مقام دوم، گل گلدانی و درخت و درختچه‌های زینتی مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: سطح باغات بید قرمز محلات در روستای بزیجان و حوالی این روستا است و درختچه‌های بید قرمز برداشت شده در پایانه صادراتی فرآوری و بسته بندی می‌شود و ارزش صادراتی بید قرمز بیش از هفت میلیون دلار است.

وی ارزش صادرات گل و گیاهان زینتی از کشور در سال گذشته را ۲۵ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: قدرت صادرات این محصولات در کشور ۸۰۰ میلیون دلار در سال است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: تکمیل و تجهیز پایانه صادراتی گل و گیاه محلات، ایجاد نمایشگاه محلات برای معرفی محصولات گلخانه‌های گل و گیاهان زینتی تولیدی استان مرکزی، جذب سرمایه‌گذار خارجی برای ورود فناوری‌های جدید به کشور و ایجاد گلخانه‌های روزآمد از جمله راهکارهای افزایش صادرات این محصولات به خارج از کشور است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با یادآوری وجود هشت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی گلخانه‌ای در کشور گفت: پنج هزار هکتار این اراضی در فضای باز و سه هزار و ۵۰۰ هکتار در فضای بسته ایجاد شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه در مجموع سال قبل ۱۷ میلیون دلار انواع گل و گیاهان زینتی از این خطه به خارج از کشور صادر شد، اضافه کرد: ۱۵۰ میلیون بوته گیاهان فصلی و نشا، ۲۷۰ میلیون شاخه گل شاخه بریده، ۵۲ میلیون گلدان گل گلدانی و ۸۸ میلیون اصله درخت و درختچه زینتی سالانه در استان مرکزی تولید می‌شود.

توسط گلستان

گلستان عبدی