گل میخک Carnation نگهداری+کاشت+پرورش+خاک+کود+آبیاری+هرس بوی گل | flowerbook

این گیاه بر بهبود لثه نیز تأثیر دارد و دهان را خوشبو می‌کند. موتاژن‌ها موادی شیمیایی هستند که با ایجاد جهش باعث تغییر در دی ان ای می‌شوند. ترکیبات شیمیایی موجود در گل میخک مانند پروپانوئید دارای خواص ضدجهش هستند و براساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده می‌توانند اثرات جهش را در سلول‌ها کنترل کنند. وقتی میزان نور کم باشد گل‌دهی کند انجام می‌شود و از طرفی هم وقتی میزان نور زیاد باشد گل‌دهی سریع می‌شود و ساقه ها برگ کمتری را رشد می‌دهند. ولی درکل سرعت رشد گل تحت تأثیر میزان نور قرار نمی گیرد.

  • میزان آب باید تا حدی باشد که روی میخک‌ها را بپوشاند.
  • برخی از متخصصین میخک ویلیام سیم را بعنوان بهترین رقم معرفی شده تا به امروز می دانند.
  • به منظور بررسی اینکه آیا عصاره گیاه مورد نظر به خوبی آزاد شده است یا خیر، روغن ها مراحل تقطیر متعددی را پشت سر می گذارند.
  • هر دو مخلوط باعث بهبود عملکرد کبد ، کاهش التهاب و کاهش استرس اکسیداتیو می شود.
  • جالب است بدانید که گل میخک باعث افزایش میزان گلبول‌های سفید خون می‌شود و حساسیت و توان بدن را در مقابل عوامل خارجی که به سلامت ما آسیب می‌زنند به شدت افزایش می‌دهد.

این گل، گلی بومی در منطقه خاور نزدیک است گیاه میخک بومی کشور اندوزی است و در آن‌جا پرورش داده می شود. همچنین می توانید مجله خبری کتاب گل کامل را به مدت 5-10 دقیقه در آب جوش بجوشانید تا یک فنجان چای میخک درست کنید. میخک دارای بسیاری از مزایای بالقوه سلامتی، از جمله کنترل قند خون و جلوگیری از رشد باکتری ها است. مطالعات نشان می دهد که ترکیبات مفید موجود در میخک می تواند به سلامت کبد کمک کند. مطالعه دیگری روی 40 نفر اثرات دهانشویه گیاهی متشکل از روغن درخت چای ، میخک و ریحان را آزمایش کرد.

این نوع از بذرها با فاصله‌هایی غریب بر 25 الی 30 سانتی‌متری از یکدیگر رشد می‌کنند. پس از دوره‌ی سرمادهی 6 الی 8 هفته‌ای در این بذرها، اقدام به کاشت آن‌ها نمایید. این بذرها را از فروشگاه‌های معتبر خریداری نموده و اقدام به سرما دهی آن‌ها نمایید.

هرس مداوم گل میخک مرده ، یکی از بهترین راه ها برای کوتاه کردن فصل گلدهی گیاه است . این کار سبب ذخیره مواد مغذی گیاه برای شکوفه جدید می شود . پس از پژمرده شدن گل این کار رو به طور منظم باید انجام دهید . بیشتر واریته ها پس از گلدهی به هرس بسیار واکنش خوبی نشان می دهند .

کما اینکه رنگ گیاه کم رنگ و سفید متمایل به زرد خود را نشان می دهد . ساقه های آن بسیار بلند است اما در مقابل باد بسیار ضعیف است . بهترین کار استفاده از یک تکه چوب برای نگه داشتن ساقه است . آن را حمایت کنید و برای برگشت آن به استاندارد های قبلی ، آن را در مقابل آفتاب کامل بکارید . دیگر هیچوقت این گیاه را در جایی با سایه کم قرار ندهید . واریته های بومی آسیا ، اروپا ، آفریقا شمالی در اکثرا مواقع به راحتی رشد می کنند .

گلهای این گیاه دارای بوی معطر قوی می‌باشد و ارتفاع درخت ۱۰ تا ۱۲ متر است و گاهی تا ۲۰ متر هم رشد می‌کند و دارای برگهایی بزرگ و با گل‌هایی سرخ می‌باشد. به طور کلی، میخک به هوای خنک و نور زیاد احتیاج دارد اما چندان به سرما مقاوم نیست. در واقع در درجه اول نور و پس از آن دما از جمله مهمترین عوامل مؤثر بر سرعت رشد و گلدهی میخک می باشند.

دمای مناسب

افزودن ساکارز (10 % ) به محلول نگهدارنده حاوی عمر گل ها را بیشتر افزایش داده و بر کیفیت آنها نیز می افزاید . ساکارز بعنوان یک منبع غذایی استفاده شده و ساختمان و وظیفه غشاء سلولی را همچنان حفظ کرده و پتانسیل اسمزی را فراهم می کند. میخک که نام علمی آن Syzygium aromaticum است و به میخک صدپر هم معروف است، جوانه‌های گل درخت میخک هستند. میخک دارای عطر و طعم خوبی است و از گذشته به‌عنوان ادویه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غنچه گیری (Disbudding) میخک:

این گیاه نیازی به مالچ پاشی در اطراف گیاه ندارد اما در اوایل حتما به خوبی به آن آب دهید . یکی از بهترین گل‌ها که نگهداری آن هم در باغچه خانه و هم در گلدان مرسوم است، گل میخک می‌باشد. این گل انواع مختلفی مثل گل میخک بنفش ، قرمز و صورتی دارد که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. در صورت نگهداری گل میخک در گلدان و در منزل می‌توانید در تمام طول سال از گل‌های زیبای آن لذت ببرید. اگر شما هم به پرورش گل میخک علاقه دارید با ما در این مقاله همراه باشید تا با با شرایط نگهداری گل میخک و تکثیر گل میخک آشنا شوید. وقتی میزان نور کم است گل انگیزی کند بوده و برگ بیشتری تولید می شود.

برداشت گل ها بوسیله چاقو یا قیچیهای تیز انجام می گیرد. بعد از برداشت، گلها درجه بندی شده و در محلول دوام بخش در دمای ۱ تا ۶ درجه سانتیگراد قرار داده میشوند. از زمان جوانه خیلی سفت تا موقعی که گلبرگها روی کاسبرگها خم می شوند. برداشت جهت حمل به بازارهای دور بهتر است موقعی باشد که گلبرگ باندازه 5 / 1 – 5 / 0 سانتیمتر بالای کاسبرگ رشد کرده باشند و دارای رنگ مطلوب رقم باشد. ارقام اسپری میخک زمانی برداشت می شوند که دو تا سه گل باز شده و بقیه جوانه ها رنگ گرفته اند. در ارقام استاندارد ۲ تا ۳ گره و در ارقام اسپری ۳ تا ۴ گره در زیر محل برش در زمان برداشت گل نگه داشته می شود، تا جوانه لازم برای دوره بعدی گل دهی وجود داشته باشد.

http://agriculture-na.ir

توسط گلستان

گلستان عبدی