10 گیاه از بهترین گیاهان مخصوص اتاق خواب

این گیاه به مراقبت کمی نیاز داشته و در انواع مختلف با رنگ‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارد. برگ‌های این گیاه بسیار فانتزی و جذاب هستند و با اینکه گیاهی گل‌دار است اما در داخل خانه به سختی می‌تواند گل بدهد. اگر بین گیاهان مخصوص اتاق خواب آناناسی را انتخاب کرده‌اید، آن را در مقابل پنجره‌ای نورگیر قرار دهید تا نوری غیرمستقیم دریافت می‌کند و همیشه خوشحال باشد. توجه داشته باشید که نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث سوختن برگ‌های این گیاه شود، بنابراین حتما به این نکته توجه داشته و گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این گیاه همچنین به توانایی‌اش در تحمل کم آبی نیز معروف است و به بیشتر از هفته‌ای یک‌بار آبیاری نیاز ندارد.

لاکی بامبو تقریبا نابود نشدنی است و می‌تواند در یک گلدان تزئینی و در آب زندگی کند. این گیاه را باید در محیطی با نور متوسط یا کم قرار داده و اگر گیاه خود را در آب نگهداری می‌کنید هر دو هفته یک‌بار آب آن را تعویض کنید تا از تشکیل جلبک در آب آن جلوگیری شده و به گیاه آسیب نرسد.

مختصری درباره روش نگهداری پوتوس یا پتوس

 • نور مورد نیاز: نوری متوسط یا کم
 • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید
گیاه خانگی پتوس
پتوس

۷. فیلودندرون برگ قلبی

مختصری درباره روش نگهداری آناناسی

 • نور مورد نیاز: محیطی نورگیر با نور غیر مستقیم
 • آبیاری: یک آبیاری کم و مدیریت شده. حدودا هفته‌ای یک بار
گیاه آپارتمانی آناناسی ، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب با رنگای جذاب
گیاه آپارتمانی آناناسی

۹. آلوئه ورا

مطلب مرتبط:‌ روش نگهداری گیاه آلوئه ورا (Aloe Vera) و خواص آن

گیاه آلوئه ورا
گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

۱۰. درخت پول، آخرین گزینه از لیست گیاهان مخصوص اتاق خواب

قرار دادن یک گیاه زیبا درون اتاق خواب راهی عالی برای آوردن رنگ و زندگی به فضای اتاق است. این گیاهان نه تنها باعث زیباتر شدن محیط اتاق شما می‌شوند، بلکه می‌توانند باعث حال خوب، افزایش بهره‌وری و حتی تصفیه هوا نیز شوند. باتوجه به این مورد اگر دنبال داشتن حس و حالی خوب در اتاق خواب خود هستید، حتما یک یا چند گل و گیاه مخصوص اتاق خواب خریداری کرده و به اتاق خواب‌تان حال و هوایی تازه بدهید. برای آشنایی بیشتر با گیاهان مخصوص اتاق خواب در ادامه با این مطلب از وبلاگ گل فروشی گُل‌سِتان همراه شده و با 10 گیاه مناسب اتاق خواب بیشتر آشنا شوید.

پوتوس به‌صورت بالقوه می‌تواند گل بدهد، اما گل دادن این گیاه در داخل خانه اتفاقی غیرمعمول و سخت است، ازاین‌رو این گیاه بیشتر به‌خاطر برگ‌های زیبایش پرورش داده شده و زیبایی آن به برگ‌های سبزش است. بهتر است برای ایجاد جلوه‌ای متفاوت در اتاق پتوس را در سبد یا گلدانی آویزان از سقف یا دیوار قرار بدهید تا بتوانید از زیبایی آن بیشترین لذت و استفاده را ببرید.

زاموفیلیا نیز مثل سانسوریا می‌تواند در نور کم زندگی کند و به‌همین‌خاطر برای اتاق‌هایی که نور کمی دریافت می‌کنند مثل اتاق خواب بسیار مناسب است. این گیاه نیاز کمی به آبیاری دارد زیرا ریزوم‌های این گیاه می‌توانند در زیر خاک برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در خود ذخیره کنند. اندازه این گیاه در داخل خانه معمولا بیش از یک متر نشده و حدود 60 الی 90 سانتی‌متر می‌شود. این درحالی است که نوع بالغ زاموفیلیا در صورتی که در شرایط ایده‌آل باشد می‌تواند تا حدود یک متر و نیم رشد کند. خوبی رشد کم این گیاه در داخل خانه به این است که این گیاه به‌سرعت بزرگ نشده و فضای زیادی از خانه شما را اشغال نمی‌کند.

بیشتر مطالعه کنید:‌ همه چیز درباره گیاهان چند ساله و معرفی 20 مورد از معروف‌ترین آن‌ها

پوتوس یا پتوس گیاهی بسیار محبوب و یکی دیگر از گیاهان مناسب اتاق خواب است. این گیاه که می‌تواند در سبدهای آویزان زندگی کند، به مراقبت کمی نیاز دارد، تحمل بالایی دارد و رنگ‌های مختلفی از آن در بازار موجود است. خوبی پوتوس در این است که می‌تواند در شرایط نوری مختلف زندگی کند؛ حال این نور نوری کم و سایه باشد یا یک آفتاب کامل؛ همچنین توانایی بالایی در تحمل کم آبی نیز دارد. باتوجه به این موارد حتما به‌خوبی متوجه محبوبیت این گیاه شده‌اید.

مختصری درباره روش نگهداری زاموفیلیا

 • نور مورد نیاز: نوری متوسط یا کم
 • آبیاری: آبیاری کم و به‌ندرت
زاموفیلیا، از جمله گیاهان مناسب اتاق خواب با نیاز نوری کم و نگهداری آسان
زاموفیلیا

۶. پوتوس

 مختصری درباره روش نگهداری آلوئه‌ورا

 • نور مورد نیاز: نوری مدیریت شده و مستقیم
 • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید

مختصری درباره روش نگهداری فیلودندرون برگ قلبی

 • نور مورد نیاز: نوری متوسط یا کم
 • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید.
عکس فیلودندرون برگ قلبی
فیلودندرون برگ قلبی

۸. آناناسی، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب با رنگای جذاب

مطلب مرتبط: روش نگهداری از زاموفیلیا

بیشتر مطالعه کنید: فرق بین پتوس و فیلندرون برگ قلبی

این گیاه از گیاهان مخصوص اتاق خواب خودش به حدود 200 الی 300 گونه مختلف تقسیم می‌شود و به‌خاطر گل‌های مومی شکل و عطر خوشی که دارد مشهور است. گونه‌های مختلف شمعی تقریبا به نوری متوسط نیاز دارند تا بتوانند سرزنده بمانند. ضمن اینکه آن‌ها گیاهانی سرسخت هستند و با کمی بی‌توجهی نیز کنار می‌آیند. همچنین اکثر گونه‌های شمعی توانایی تحمل کم‌آبی را نیز دارند و اگر احیانا فراموش کردید به آن‌ها آب بدهید، شانس زنده ماندن بیشتری خواهند داشت.

افوربیا اینگنس ارتفاع150
2,806,000 تومان

یوکا 30 ساله در گلدان فلزی دسته دار
3,128,000 تومان

کالانکوئه مخملی یک تنه ارتفاع130

برگ انجیری غول پیکر ارتفاع110

افوربیا اینگنس کلکسیونی ارتفاع150

مختصری درباره روش نگهداری لاکی بامبو

 • نور مورد نیاز: متوسط تا کم
 • آبیاری: نیاز به آبیاری نداشته و در بیشتر مواقع داخل ظرف آب زندگی می‌کند
لاکی بامبو ، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب همیشه جاودان
لاکی بامبو

۲. شمعی

اگر قرار است گیاهی درون اتاق خواب قرار بگیرد، واقعا چه چیزی بهتر از گیاهی با برگ‌هایی به شکل قلب! این گیاه همان فیلودندرون است. فیلودندرون شباهت زیادی به پتوس داشته و گیاهی گل‌دار است که به‌خاطر طبیعت سرسخت و نیاز کمی که به مراقبت دارد بسیار محبوب است. این گیاه از گیاهان مخصوص اتاق خواب گونه‌های مختلفی داشته و باب میل هر سلیقه‌ای است.

آلوئه‌ورا در واقع جزء دسته ساکولنت‌ها محسوب می‌شود، اما  لیاقت دارد تا جداگانه از آن صحبت شود. این گیاه جذاب نگهداری آسانی دارد و می‌تواند در شرایط نوری مختلف سرزنده بماند، اما عموما بهتر است این گیاه در محلی باشد که نوری متوسط و مستقیم برای آن فراهم باشد. آلوئه‌ورا می‌تواند کم آبی را تحمل کند و به یک آبیاری همیشگی و دائمی نیاز ندارد. در واقع آبیاری زیاد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه آن شود. در نتیجه برای آب دادن به این گیاه صبر کنید تا خاک گیاه کاملا خشک شود. خوبی آلوئه‌ورا این است که شیره‌ای که برگ‌های این گیاه تولید می‌کند می‌تواند باعث التیام سوختگی و خراش‌های پوستی شود.

مختصری درباره روش نگهداری شمعی

 • نور مورد نیاز: نوری متوسط یا نور کامل خورشید
 • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید
گیاه آپارتمانی شمعی
گیاه شمعی

۳. ساکولنت‌ها، گیاهان مخصوص اتاق خواب دوست داشتنی و جذاب

یکی دیگر از گیاهان مناسب اتاق خواب سانسوریا است. این گیاه به نور و آبیاری کم دارد و به‌همین‌خاطر نگهداری از آن بی‌نهایت ساده است. سانسوریا رشد آهسته‌ای داشته و می‌تواند حتی در گوشه‌ای تاریک از اتاق خواب شما نیز زندگی کند؛ چراکه این گیاه به نور چندان زیادی نیز احتیاج ندارد. سانسوریا در اندازه و شکل‌های مختلفی وجود دارد و می‌توانید مناسب با سلیقه خودتان یکی را انتخاب و با طراحی اتاق خود هماهنگ کنید.

مختصری درباره روش نگهداری ساکولنت‌ها

 • نور مورد نیاز: نور کامل خورشید
 • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید
ساکولنت ها ، گیاهان مخصوص اتاق خواب دوست داشتنی و جذاب
چند ساکولنت در کنار

۴. سانسوریا

مختصری درباره روش نگهداری سانسوریا

 • نور مورد نیاز: نوری متوسط یا کم
 • آبیاری: هر زمان خاک گیاه کاملا خشک شد به آن آب بدهید
گیاه آپارتمانی سانسوریا
سانسوریا

۵. زاموفیلیا، از جمله گیاهان مناسب اتاق خواب با نیاز نوری کم و نگهداری آسان

یکی دیگر از گیاهان مناسب اتاق خواب درخت پول است. اگر به دنبال گیاهی می‌گردید که بزرگ و زیبا باشد باید به سراغ پاچیرا یا همان درخت پول معروف بروید. این گیاه یکی از آسان‌ترین درختچه‌ها برای نگهداری در داخل خانه است. کافی است آن را در محلی نورگیر با نور غیرمستقیم قرار دهید و هر زمان که 10 سانتی‌متر بالایی خاک خشک شد به آن آب بدهید.

مختصری درباره روش نگهداری درخت پول

 • نور مورد نیاز: نوری متوسط و غیر مستقیم
 • آبیاری: هر زمان حدود ده سانت بالایی خاک خشک شد دوباره به آن آب بدهید
درخت پول یا پاچیرا ، آخرین گزینه از لیست گیاهان مخصوص اتاق خواب
درخت پول یا پاچیرا

فهرست گیاهان:

 1. لاکی بامبو، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب همیشه جاودان
 2. شمعی
 3. ساکولنت‌ها ، گیاهان مخصوص اتاق خواب دوست داشتنی و جذاب
 4. سانسوریا
 5. زاموفیلیا، از جمله گیاهان مناسب اتاق خواب با نیاز نوری کم و نگهداری آسان
 6. پوتوس
 7. فیلودندرون برگ قلبی
 8. آناناسی، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب با رنگای جذاب
 9. آلوئه ورا
 10. درخت پول، آخرین گزینه از لیست گیاهان مخصوص اتاق خواب

10 تا از بهترین گیاهان مخصوص اتاق خواب

۱. لاکی بامبو، از جمله گیاهان مخصوص اتاق خواب همیشه جاودان

در مجموع در این مطلب 10 تا گیاه از گیاهان مخصوص اتاق خواب را به شما معرفی کرده  و در حد امکان در مورد هر کدام برایتان توضیح دادیم؛ بااین‌حال چنانچه حین خواندن مطلب، سوالی برایتان پیش آمده و جواب آن را پیدا نکرده‌اید یا درباره روش نگهداری از گل ها و گیاهان آپارتمانی سوالی دارید، در بخش نظرات همین مطلب آن را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان گذاشته تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند. ضمن اینکه اگر انواع دیگری از این گل را می‌شناسید نیز خوشحال می‌شویم آن را به ما و سایر کاربران گُل‌سِتان نیز معرفی کنید.


منبع: https://www.golsetan.com/blog/10-of-the-best-plants-for-the-bedroom/

زمان مطالعه: 8 دقیقه

اگر می‌خواهید گیاهانی کوچک و جذاب داشته باشید که به کم‌ترین توجه نیاز داشته و بتواند همیشه سرزنده باشد باید به سراغ ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها بروید. برای اینکه ساکولنت‌های شما همیشه سالم بماند کافی است آن‌ها را در کنار پنجره‌ای در اتاق خواب‌تان قرار دهید که آفتاب کامل دریافت می‌کند. این دسته از گیاهان آبیاری زیادی نیاز ندارند و می‌توانند برای چند هفته بدون آب زندگی کنند، چراکه آن‌ها توانایی ذخیره آب درون برگ‌های خود را دارند و همین آن‌ها را از آبیاری زیاد نیز بی‌نیاز می‌کند. از این موارد گذشته از دیگر مزیت‌های این گیاه تنوع بالایی است که دارد؛ به‌طوری‌که ساکولنت‌ها بیش از 100 نوع مختلف داشته و هر کدام شکل و ظاهر مخصوص به خود را دارند.

توسط گلستان

گلستان عبدی